optimalizace PageRank.cz
Kalkulace stopových prvků jídelníčku morčat a vitamínu C dle webmastera CHS Sunflowerhmotnost(g)
výběr stravy
obsah vody (g)
energie (kcal)
bílkoviny(g)
vitamín C (mg)
vápník (mg) fosfor (mg)
zelenina :
zelenina :
zelenina
zelenina :
zelenina :
 Obsah  :
 Celkem

 

vápník : fosforu sušina (g) 

 energie (kcal/1kg)


% bílkovin


% vápníku


% fosforu


Vitamín C v mgVýpočet denní dávky kcal pro vaše morčátko podle jeho váhy :


hmotnost(g)
potřebná energie
ve stravě (kcal/den)


Výpočet podle hmotnosti morčete je pouze orientační z níže uvedených důvodů :
Na výši dodávky energie má vliv :
1) základní metabolická dávka odvíjející se od velikosti, plemene, věku a klima (zjednodušeně pro základní potřeby těla)
2) svalová práce nebo-li čím více pohyblivější morče tím je potřeba zvýšit dodávku. U lidí potřebuje sportovec také o něco více kcal než úředník.
3) regulace tělesné teploty odvíjející se od velikosti, celkové kondice, srsti a její izolační schopnosti.
Je možné dávat na výběr k těmto faktorům a přiřazovat jim koeficienty na zvýšení či snížení. Potom by to však bylo skoro jako daňové přiznání a já jsem upřednostnil jednoduchost. I literatura uvádí přibližně celkový koeficient, který se rovná cca 2.

Trochu šedé teorie :
Kameny v močovém měchýři
.
Někteří chovatelé mají problémy u morčat s kameny. Proto se doporučuje stravovací dieta. Rozbor kamenů může určit zda má dieta vliv a nebo ne. Rozhodující jsou prvky vápník a fosfor. Doporučení : dávejte stravu tak, aby poměr mezi vápníkem a fosforem, byl v rozmezí 1,5 až 2.

Mějte na paměti že veškerá výživná data jsou založené na průměrech.  Když máte stravu vzrostlou, čerstvou, či starší, tak všechno ovlivní aktuální obsah vitamínů a obsah minerálních látek. Pokud nechcete testoval stravu sámi, tak nebudete vědět jak velká část každé živiny je skutečně ve stravě. Obsah kyseliny askorbové (vitamín C) klesá po sběru potravy, takže to co je zde uvedené nemusí být úplná pravda o obsahu vitamínu C.  A čím je strava starší, tím se obecně zvyšuje obsah kyseliny šťavelové a strava je více hořká. Mladá, čerstvá zelenina má méně kyseliny šťavelové.

Vitamín C.
Kyselina askorbová je základ pro dobrý růst a zdraví morčete. Morčata neumí produkovat svůj vlastní vitamín C, a proto ho musíme dodávat ve stravě. Při nedostatku vitamínu C mohou nastat změny kostí, cév, zvětšení nadledvin, zvýšená krvácivost. U mláďat se může projevit deformace kostí. Průměrné morče potřebuje mezi 10 až 30 mg na 1 kg své váhy vitamínu C denně pro dobré zdraví. Těhotné samice potřebují alespoň 30 mg vitamínu C, ale doporučuje se i 50 mg v závislosti na velikosti, dietě, kondici a stresu. Jedná se zejména o prevenci proti kurdějím. Dává se ho však více. Nepřidávejte vitamín C do vody. Na vitamín C má vliv voda samotná (chlórování či minerální látky v neupravené vodě). Také plast či kov ovlivňuje životaschopnost vitamínu C. Může se vám také stát, že bude morče pít méně. Adekvátní příjem tekutin je zásadní pro dobré zdraví morčete. Dočetl jsem se ale, že někdo to doporučuje a umyslně zvyšuje dávku vitaminu C ve vodě s ohledem na jeho úbytek ve vodě. Rozhodněte se sami podle sebe.


Doporučené vyživovací hodnoty
výživa
jednotky
těhotenství
kojící samice
růst
proteiny - bílkoviny
%
18.0 18-22
13-17
stravitelná energie
kcal/kg
2800.0 3000.0
2800.0
vláknina
%
8-17
8-17
10
vápník
%
1.4
1.4
0.8-1.0
fosfor
%
0.8
0.8
0.4-0.7
hořčík
%
0.1-0.3
0.1-0.3
0.1-0.3
potassium
%
0.5-1.4
0.5-1.4
0.5-1.4
vitamín C
mg
200
200
200

poznámky :
- pokud je jednotkou %, znamená to, že se jedná o procentuální podíl v sušině a ne v celkové hmotnosti stravy včetně vody
- kcal/kg opětovně znamená, kolik kcal má mít maximálně 1 kg suchého (bez vody) krmiva, jinak by mohly být morčátka obézní (pokud jim však nesnížíte denní hmotnostní dávku krmiva)